ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ www.spmc.gr ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑ-YES...
spmc teliko banner 2017ellinikes syntages banner 2 2017

40ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας:Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας σε λίγες μέρες έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9  με τον πλέον ουσιαστικό αλλά και νεανικό τρόπο, επιφυλάσσοντας στο κοινό του εκπλήξεις και βέβαια, τις καλύτερες ταινίες της φετινής παραγωγής.Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής φέτος, το 40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί στα «Ολύμπια» και το Δημοτικό Ωδείο, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες. Αλλά και αυτούς που επιμένουν  στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης...(Χορηγός της είδησης η ιστοσελίδα spmc.gr)...
Στη φετινή διοργάνωση θα προβληθούν συνολικά 161 ταινίες από 54 χώρες (σε όλα τα προγράμματά της).

ΣΑΡΑΝΤΑ ΑΛΛΑ…ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Όταν η Κινηματογραφική Λέσχη Δράμας ξεκινούσε δειλά αλλά με πολλή όρεξη και μεράκι, χωρίς την βοήθεια κανενός, το Φεστιβάλ, το 1978, κανείς από τους πρωτεργάτες  δεν μπορούσε να φανταστεί την πορεία και εξέλιξη που θα είχε η διοργάνωση αυτή. Το 1989 μια ομάδα νέων κινηματογραφιστών ζήτησαν από το Υπουργείο Πολιτισμού τη θεσμοθέτηση Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στην πόλη της Δράμας. Και τα κατάφεραν.Πολύ σύντομα αποδείχθηκε ότι η Δράμα ήθελε και μπορούσε να κρατήσει το Φεστιβάλ. Σήμερα, το Επίσημο Εθνικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα του είδους του στην Ευρώπη.Η πορεία μέσα στα χρόνια, έδειξε πως το Φεστιβάλ Δράμας έχει καταξιωθεί όχι μόνο στον κινηματογραφικό χώρο αλλά και στη συνείδηση του κοινού ως χώρος ανάδειξης και παραγωγής πολιτισμού. Αυτό αποδεικνύεται όχι μόνο από τις ολοένα αυξανόμενες αιτήσεις συμμετοχής αλλά και από το συνεχώς αυξανόμενο αριθμό του κοινού που παρακολουθεί τις προβολές. Ενδεικτικά αναφέρουμε πως, τις προβολές παρακολουθούν κάθε χρόνο περισσότεροι από δέκα χιλιάδες θεατές.
Το υψηλό επίπεδο των επιλογών του σε καλλιτεχνικό έργο αλλά και το άριστο επίπεδο οργάνωσης του, συνέβαλαν στην  αναγνώρισή του από την European Film Academy (EFA) ως ένα από τα σημαντικότερα Ευρωπαϊκά Φεστιβάλ, με αποτέλεσμα να συγκαταλεγεί στο δίκτυο συνεργαζομένων Φεστιβάλ με την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου και να απονεμηθεί στον καλλιτεχνικό διευθυντή του Αντώνη Παπαδόπουλο ο τιμητικός τίτλος μέλους με δικαίωμα ψήφου.
Και φέτος, η  Fipresci (Διεθνής Ομοσπονδία Κριτικών Κινηματογράφου) και η  Βουλή των Ελλήνων θα απονείμουν το δικό τους βραβείο στο Διεθνές Τμήμα του Φεστιβάλ, αναγνωρίζοντας και τιμώντας την προσφορά του φεστιβάλ. Φέτος δε,  το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας τελεί υπό την αιγίδα της Βουλής των Ελλήνων. Ο μεγαλύτερος βέβαια σύμμαχος του φεστιβάλ Δράμας είναι η ίδια η πόλη, και ο Δήμος, που το αγκαλιάζει τέσσερις δεκαετίες τώρα.
ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Από τις 223 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 66 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 4 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετέχουν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι. Αξίζει να αναφέρουμε πως στην φετινή διοργάνωση το ένα τρίτο των σκηνοθετών είναι γένους θηλυκού ενώ μια γυναίκα, η Κατερίνα Μαραγκουδάκη προεδρεύει στην κριτική επιτροπή, που απαρτίζεται κατά πλειοψηφία από γυναίκες. Φέτος, επιστρέφουν μετά από χρόνια στον κινηματογράφο δημιουργοί που στο παρελθόν έχουν γυρίσει μεγάλου μήκους ταινία, ενώ το σκηνοθετικό τους ντεμπούτο κάνουν και κάποιοι νεαροί ηθοποιοί.Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίζονται, είναι ανεξάρτητες στην πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών που συμμετέχουν φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.H οικονομική κρίση και το προσφυγικό συνεχίζουν να απασχολούν μια μερίδα των νεαρών δημιουργών: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες, γιάπηδες σε κρίση. Όμως φέτος φαίνεται πως νέες  θεματικές ενότητες έχουν έρθει στο προσκήνιο: τα γηρατειά, το αλτσχάϊμερ, η κακοποίηση των ζώων και τα κοινωνικά προβλήματα που σχετίζονται με την έμφυλη ταυτότητα μοιάζουν να κυριαρχούν -χωρίς να λείπουν φέτος οι κωμωδίες, οι ταινίες φαντασίας, ακόμα και οι μετααποκαλυπτικές ιστορίες που αξιοποιούν με ευφάνταστο τρόπο την λαϊκή παράδοση. Το μετρό της Αθήνας είναι ένας προνομιακός χώρος για κάποιες από τις ταινίες. Σε αυτόν τον υποβλητικό, υπογειο χώρο του σιδηροδρόμου αναδεικνύονται πτυχές της καθημερινής δραματικότητας.Οι ανθρώπινες σχέσεις, η διαχείριση της απώλειας και ο έρωτας (ακόμα και στην Τρίτη ηλικία) συνεχίζουν να εμπνέουν τους δημιουργούς, όπως και η γενικευμένη δυσανεξία απέναντι στη διαφορετικότητα. Η εικονική πραγματικότητα των μίντια και τα αδιέξοδα των νέων στην επαρχία βρίσκονται στον πυρήνα κάποιων άλλων ιστοριών.Το λεγόμενο «weird cinema» επίσης δεν λείπει, αλλά οι νέοι κινηματογραφιστές το «υπηρετούν» με έναν φρέσκο, δημιουργικό και αστείο πολλές φορές τρόπο. Περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι  οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Γ.Στάνκογλου, Μ.Παπαδημητρίου, Μ.Μαυροματάκη, Α.Καραζήση, Κ.Καρβούνη, Μ.Σκουλά, Β.Ανδρεαδάκη, Ε.Λίτση, Ξ.Καλογεροπούλου, Μ.Καλλιμάνη, Πρ.Αλειφερόπουλο, Υ.Μαλτέζου, Σ.Κόκκαλη, Γ.Σκαφιδά, Μ.Ζορμπά, Μ.Γιαννάτου, Μ.Κεχαγιόγλου, Γ.Κέντρο, Ν.Γεωργάκη, Α.Σακελλαροπούλου, Φ.Βαξεβάνη και  Μ.Αλιφέρη..  Σε ρόλους έκπληξη εμφανίζονται: ο γνωστός σκηνοθέτης Γιώργος Τσεμπερόπουλος, ο Αντώνης Ρέλλας, σκηνοθέτης με αναπηρία, ακτιβιστής κι ένα από τα ιδρυτικά μέλη της Κίνησης Καλλιτεχνών με Αναπηρία, αλλά και η ηθοποιός και trans performer Εύα Κουμαριανού..            Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Τα μέλη της φετινής κριτικής επιτροπής είναι κινηματογραφιστές που στο παρελθόν έχουν βραβευθεί στο Φεστιβάλ Δράμας.
Πρόεδρος: Kατερίνα Μαραγκουδάκη, διευθύντρια φωτογραφίαςΜέλη (με αλφαβητική σειρά): Ιφιγένεια Κοτσώνη, σκηνοθέτις, σεναριογράφος
Θέλγια Πετράκη, σκηνοθέτις, 
Γιάννης Σακαρίδης, σκηνοθέτης, παραγωγός
Σπύρος Ταραβήρας, σκηνοθέτης,παραγωγός, σεναριογράφοςΤον ρόλο του κριτικού σχολιαστή του φετινού ελληνικού προγράμματος (Grand Temoin) έχει αναλάβει η ιστορικός  κινηματογράφου Γιάννα Αθανασάτου.
Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛΠρόεδρος: Νίνος Φένεκ Μικελίδης, συγγραφέας, δημοσιογράφος, κριτικός και ιστορικός κινηματογράφουΜέλη:Katia Scarton Kim: σκηνοθέτης, ηθοποιός  (Γαλλία)Christie Huysmans: συγγραφέας, δημοσιογράφος, κριτικός κινηματογράφου (Βέλγιο)Goran Radovanovic: συγγραφέας, σκηνοθέτης και παραγωγός (Σερβία)Filipe Pereira: διευθυντής Φεστιβάλ, επιμελητής προγράμματος (Πορτογαλία)Grand Temoin του Διεθνούς προγράμματος θα είναι η Manuela Cernat (Ρουμανία), Συγγραφέας, Ιστορικός Κινηματογράφου, Δημοσιογράφος, Σεναριογράφος. 
ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΜΗΜΑ
Το Φεστιβάλ, που φέτος συμπληρώνει 23 χρόνια από την διεθνοποίησή του, θα προβάλλει 54 ταινίες από 48 χώρες του κόσμου που περιλαμβάνουν μέχρι και το Περού. Αξίζει να αναφερθεί πως περισσότερες από τις μισές ταινίες που διαγωνίζονται είναι παραγωγής 2017.Στο Διεθνές Διαγωνιστικό επελέγησαν να συμμετάσχουν οι εξής ταινίες από Ελλάδα:
«Play»του Β.Λυμπερόπουλου«Φράγμα» του Γ.Τελτζίδη«Ράγες» της Ε.Φέσσα
Και από την Κύπρο:
«Η ασήμαντη ζωή της Έλλης Παυλή» του Μ.ΧαπέσιηΕνδεικτικά αναφέρουμε:*η γερμανική ταινια «Chuckwall» καθώς και το αυστραλέζικο «Goat boy» καταπιάνονται με ελληνικά θέματα.*Η ταινία «The Guilt, probably», πέρυσι βραβεύτηκε στις Κάννες στο τμήμα Cinefondation
* Το αντιναζιστικό τσέχικο animation «Shadow over Prague», βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία και ο υπερήρωας πρωταγωνιστής σε έναν πραγματικό Τσέχο ήρωα του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου *Στην ισπανική ταινία «Miss Wamba» πρωταγωνιστεί η Ρουθ Ντίαζ, γνωστή μας από την περσυνή ταινία μεγάλου μήκους «Η οργή ενός υπομονετικού ανθρώπου».
*Ο Στέφανο Παραντίζο, σκηνοθέτης της ιταλικής ταινίας «Papillon», έχει εργαστεί ως κάμεραμαν στο Χόλιγουντ, σε ταινίες όπως ο περσυνός «Μπεν Χούρ» αλλά και ο «Αμερικάνος» με τον Τζορτζ Κλούνι. 

DRAMA PITCHING LABΤο Φεστιβάλ Δράμας συνεχίζει να υποστηρίζει την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους και να επιμορφώνει τους νέους σκηνοθέτες: Στο  πλαίσιο  της εκπαιδευτικής του πλατφόρμας  DRAMA MINI TALENT LAB, πραγματοποιεί  και φέτος εργαστήριο  παρουσίασης οπτικοακουστικών σχεδίων μικρού μήκους σε παραγωγούς και χρηματοδότες ενώ δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να παρουσιάσουν το project τους σε σημαντικούς υποψήφιους χρηματοδότες και παραγωγούς από την Ελλάδα και το εξωτερικό (Pitching Forum). To Drama Pitching lab υποστηρίζει οικονομικά την παραγωγή των καλύτερων σχεδίων μέσα από θεσμοθετημένα χρηματικά έπαθλα από τη Finos Film και το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου
Το Εργαστήριο Pitching θα πραγματοποιηθεί από 19 έως 22 Σεπτεμβρίου   ενώ το Pitching Forum στις 22 Σεπτεμβρίου. Εκπαιδευτές του Drama Pitching Lab: Βαρβάρα Δούκα (σκηνοθέτις), Τζωρτζίνα Κακουδάκη (δραματουργός) και  John Stephens.Το ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Pitching Lab ήταν φέτος πολύ μεγάλο: υποβλήθηκαν 130 σχέδια από τα οποία 12 επιλέχθηκαν τελικά να συμμετάσχουν στο εργαστήριο. 
ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
-SHORT MATTERS! 2016 Ειδικό πρόγραμμα με τις υποψήφιες ταινίες για τα βραβεία της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016 (EFA awards).
-Αίθρια Λογοτεχνικά Μεσημέρια 19-22/9), σε παρουσίαση και επιμέλεια του συγγραφέα-δημοσιογράφου Παύλου Μεθενίτη. Συμμετέχουν: Ζυράννα Ζατέλη,  Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Βασίλης Βασιλικός, Τεύκρος Μιχαηλίδης, Κάλλια Παπαδάκη και Γιούλη Αναστασοπούλου. Μεταξύ των φετινών καλεσμένων και οι Κύπριοι ποιητές Παναγιώτης Νικολαϊδης και Μιχάλης Παπαδόπουλος. Μελέτες τους για τον κινηματογράφο θα παρουσιάσουν οι Μαρία Παραδείση και Σπύρος Σιάκας.
-Γνωριμία των διαγωνιζομένων σκηνοθετών με το κοινό. Καθημερινό Q&A στο αίθριο των γραφείων του Φεστιβάλ.-Προβολές για παιδιά
-Εργαστήριο ραδιόφωνου για παιδιά «Παίζουμε ραδιόφωνο!» με την ραδιοφωνική παραγωγό Άννα Πασχαλίδου-Εκθέσεις εικαστικών σε συνεργασία με ανεξάρτητους καλλιτέχνες και τοπικούς φορείς.
-3ο  Βαλκανικό Πανόραμα Φιλοξενεί μια επιλογή σημαντικών  ταινιών τελευταίας παραγωγής  που διαγωνίσθηκαν σε Φεστιβάλ στις όμορες  χώρες. Στο πλαίσιο του Σπουδαστικού Βαλκανικού Πανοράματος, για πρώτη φορά στην ιστορία του ο θεσμός του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, φιλοξενεί μια ιδιαίτερη ενότητα με θέμα Νέοι και εργασία – Γυναίκες και εργασία. Η ενότητα αυτή υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους. Πρόκειται ουσιαστικά για το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του ΕΣΠΑ που ασχολείται με την εκπαίδευση και την απασχόληση. Μερικοί από τους στόχους της προσπάθειας αφορούν:*Στην ανάπτυξη και αξιοποίηση των ικανοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού της χώρας,* Στη βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης, της Δια Βίου Μάθησης, της ευαισθητοποίησης για την περιβαλλοντική εκπαίδευση,* Στη σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας και* Στην ενδυνάμωση της κοινωνικής συνοχής και της κοινωνικής ένταξης ευάλωτων κοινωνικά ομάδων (ΕΚΟ).Το κινηματογραφικό αφιέρωμα «Μια ευκαιρία για όλους εμάς»- «Νέοι και εργασία, Γυναίκες και εργασία» πραγματοποιείται στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τα 60 χρόνια του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου. 

ΡΑΝΤΕΒΟΥ (ΚΑΙ) ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ  
Ραντεβού στην Δράμα, λοιπόν, αλλά και τον Οκτώβριο (5/10-11/10) στην Αθήνα, μια που και φέτος το ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ, οι βραβευμένες ταινίες του διεθνούς  και επιλεγμένα προγράμματα, θα προβληθούν στο «Τριανόν».
Το πρόγραμμα «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει», θα συνεχιστεί σε ακόμα περισσότερους προορισμούς. Πέρυσι οι ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ ταξίδεψαν σε 90  πόλεις αναδεικνύοντας την δυναμική του ελληνικού σινεμά σε 4 ηπείρους.
Το Φεστιβάλ Δράμας χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού και το Δήμο Δράμας.



Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ 40ΧΡΟΝΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ:
 Τότε και τώρα. Μια αναδίφηση με αφορμή τα 40 χρόνια του Φεστιβάλ Δράμας

- H ταινία μικρού μήκους συμπληρώνει την απαραίτητη διάρκεια, αποτελεί την ‘τσόντα’ μπροστά από την προβολή της μεγάλου μήκους.- Η μικρού μήκους δεν έχει ένα δικό της διακριτό φεστιβάλ, όπου μόνον αυτή είναι στο κέντρο του ενδιαφέροντος- Η μικρού μήκους ταινία αποτελεί προνομιακό πεδίο μόνο για τους νέους κινηματογραφιστές, τους ‘μικρομηκάδες’.- Η μικρού μήκους ταινία δεν είναι μια αυτάρκης κινηματογραφική κατηγορία με τους δικούς της κανόνες και ιδιαιτερότητες. Είναι ο ‘φτωχός συγγενής’ της κινηματογραφικής τέχνης.- Η προβολή της ταινίας μικρού μήκους ξεκινά  και ολοκληρώνεται στο μικρό κύκλο συντελεστών και συγγενών.- Μια μικρή παραμεθόρια πόλη δεν μπορεί να έχει την υποδομή και το ενδιαφέρον της τοπικής κοινωνίας για να στηρίξει ένα κινηματογραφικό Φεστιβάλ.- Η ελληνική ταινία μικρού μήκους είναι σχεδόν αδύνατο να εισέλθει στα Ευρωπαϊκά Φεστιβάλ, πολλώ δε μάλλον να διακριθεί.Την ανατροπή αυτών των διαπιστώσεων επιχειρήσαμε το 1989.Τότε ήταν που μια ομάδα πρωτοβουλίας Νέων Κινηματογραφιστών ζήτησαν από το Υπουργείο Πολιτισμού τη θεσμοθέτηση Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στην πόλη της Δράμας. Τα  αιτήματά τους θα είχαν παραμείνει συνθήματα και όλα τα παραπάνω θα αποτελούσαν ακόμη θλιβερή πραγματικότητα αν  το Φεστιβάλ Δράμας δεν είχε αυτήν την εξέλιξη.Το Φεστιβάλ Δράμας άλλαξε το κινηματογραφικό τοπίο: τις συνθήκες παραγωγής, διαχείρισης και προώθησης της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους.Η δημιουργική αποδοχή από την τότε Υπουργό Μελίνα Μερκούρη και το Σύμβουλο Κινηματογραφίας κ. Μάνο Ζαχαρία  απετέλεσε το ουσιαστικό εφαλτήριο για την ομαλοποίηση, ανέλιξη και καταξίωση αυτού του θεσμού. Η συνεισφορά του τότε Δημάρχου Σωκράτη Δημητριάδη υπήρξε σημαντικότατη.Η αναγκαία  συνέχεια ήρθε ως απότοκος της ωρίμανσης του θεσμού: Η Διεθνοποίηση το 1995 δημιούργησε τις κατάλληλες διεθνείς συνθήκες για την απογείωση του Φεστιβάλ. Η επί πολλά έτη προεδρία του Δημάρχου κ. Μαργαρίτη Τζίμα συνέβαλε καθοριστικά στη θεσμική και τη συνεπαγόμενη τεχνολογική αναβάθμιση του μηχανισμού.Το 2001 το Φεστιβάλ εισέρχεται στα σαλόνια των μεγάλων Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ. Αναγνωρίζεται από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου ως συνεργαζόμενο Φεστιβάλ – εταίρος.  Σε αυτά τα χρόνια, δύο φορές το Ευρωπαϊκό Βραβείο  της Δράμας ψηφίζεται ως η καλύτερη ταινία μικρού μήκους της Ευρώπης! Η συνεισφορά των Δημάρχων κ. Θωμά Μαργαρίτη και κ. Κυριάκου Χαρακίδη υπήρξε σταθερά υποστηρικτική και ενισχυτική του θεσμού, εκφράζοντας βεβαίως το δημόσιο αίσθημα.Πρόσφατος σταθμός στην εξέλιξη του Φεστιβάλ υπήρξε η αναγνώρισή του από τη Διεθνή Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου. (FIPRESCI)To Φεστιβάλ, διερχόμενο μέσα από αλλεπάλληλες οργανωτικές ανακατατάξεις και ευρισκόμενο στη δίνη της μεγαλύτερης οικονομικής κρίσεως των τελευταίων δεκαετιών, κατάφερε να παραμείνει ακμαίο και με την ωριμότητά του να βοηθάει την, για αρκετά χρόνια, χειμαζόμενη ελληνική παραγωγή.Και αυτά τα χρόνια η προσφορά του Δήμου της πόλης είναι καθοριστική. Το προσωπικό ενδιαφέρον του Δημάρχου κ. Χρ. Μαμσάκου και η δημιουργική, ακούραστη συνεργασία του Προέδρου κ. Ανέστη Τερζή έχουν εξασφαλίσει την απρόσκοπτη λειτουργία του και τη μετάβαση στη νέα τεχνολογική εποχή.Ακρογωνιαίο λίθο όμως της ύπαρξης του Φεστιβάλ αποτελεί η παραγωγή των Ελληνικών ταινιών. Μια παραγωγή που κινείται σε απίστευτα υψηλό αριθμητικό και κυρίως ποιοτικό επίπεδο. Οι Έλληνες κινηματογραφιστές ήταν και παραμένουν στο κέντρο του ενδιαφέροντος αυτού του φεστιβάλ.



ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας23o Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους 18- 23 Σεπτεμβρίου 2017

ΔΕΥΤΕΡΑ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα

19:00 Τελετή Έναρξης- Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου ΔράμαςΧαιρετισμοίΠαρουσίαση ΠρογράμματοςΠαρουσίαση Κριτικών Επιτροπών 


ΤΡΙΤΗ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα16:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα13:00-15:00 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες16:30-18:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)20:30-22:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 201622:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)



«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας11:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών 13:00 Παρουσίαση Βιβλίων

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα15:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα13:00-15:00 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες16:30-18:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 201618:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας11:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών 13:00 Παρουσίαση Βιβλίων

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ                                 
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα16:00- 18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα22:00-00:30  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα13:00-15:00  3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες «Μια ευκαιρία για όλους εμάς»15:00-17:00  3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες 18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας10:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών 13:00 Παρουσίαση Βιβλίων

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ                              Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα16:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα18:00-20:00  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα22:00-00:30  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα13:00 – 16:00  Drama Pitching Forum 16:30-18:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 201618:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας10:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών 13:00 Παρουσίαση Βιβλίων


ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ  
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»13:00-15:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)15:00-17:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)17:00-19:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)                        Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας20:00 Τελετή λήξης
«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας11:00  Grand Temoin Διεθνούς Φεστιβάλ12:00 Grand Temoin Εθνικού  Φεστιβάλ

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»19:00 Οι Βραβευμένες Ταινίες του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας 2017                       



40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΔευτέρα 18 ΣεπτεμβρίουMonday 18 September22:00 - 00:30&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September             16:30 - 18:30
“Καληνύχτα” 35’ “Kalinixta”Θάνος Κερμίτσης Thanos Kermitsis  “Ροζαλία”            17’ “Rosalia ”Κατερίνα Γιαννακοπούλου                 Katerina Yiannakopoulou
“Ωραίες πεταλούδες”               15’ “Splendid butterflies”Έλενα Δεμέστιχα Elena Demesticha
“All of me”  14’ “All of me” Daphne Schmon Daphne Schmon
“Humphrey”   29’ “Humphrey” Στέφανος Γκέκας Steven Gekas
“Mr. Null”   12’ “Mr. Null”Δαρείος Χαλίλι Dareos Khalili
“Το μαύρο κουτί ”   12’ “ Black box”Ανθή Τσιρούκη                                 Anthi Tsirouki  

                                                          40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - Competition Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema»Τρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September18:00 - 20:00
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September             18:30 - 20:30



“Η Χάρις του Θεού”     28’ “The Grace of God”Παρίσης Πάνου                                 Parissis Panou  “The best of everything, always”     12’ “The best of everything, always”Aλέξιος Κουκιάς-Παντελής Alexios Koukias-Pantelis
“Κρεατομηχανή ”     15’ “Meatmachine ” Κυριάκος Αναστασίου Kiriakos Anastasiou   
“Στάση”     17’ “Still” Μαύρα Πεπονή                                  Mavra Peponi
 “Hominid”     19’ “Hominid” Αλέξανδρος Σαλίμης Alexandros Salimis 
 “Bourbon με γάλα ”                                     19’                 “Bourbon with milk”Πάρης Πατσουρίδης                          Paris Patsouridis 



40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September22:00 - 00:30
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September             22:30 - 01:00

“Χριστουγεννιάτικο Αντιπαραμύθι”        26’ “Christmas Anti-Fable”Ευθύμιος Χατζής Efthimios Hatzis
“Ουρανία”         16’ “Ourania”Δέσποινα Κούρτη Despoina Kourti
“Προφιτερόλ”                                            13’ “Profiterole”Χρυσάνθη Καρφή Κώη Chrysanthi Karfi Koi
“Το Μανάβικο”          14’ “The grocery store” Μιχάλης Μαθιουδάκης Michalis Mathioudakis “Maniera Greca”        13’            “Maniera Greca”Κυρηναίος Παπαδημάτος Kirineos Papadimatos “No Root”         5’             “No Root” Δημήτρης Μανιώρος Dimitris Manioros
“Προετοιμασία”     15’            “Preparation”  Σοφία Γεωργοβασίλη Sofia Georgovassili
“112-Pizza”         7’           “911-Pizza” Ελευθέριος Ζαχαρόπουλος Elefterios Zacharopoulos
“Ιφιγένεια”     7’            “Ififenia”  Αλίκη Τσακούμη                               Aliki Tsakoumi  



40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΤέταρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September 18:00 – 20:00
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤέταρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September             18:30 - 20:30


“Με ανοιχτά φτερά”   22’ “With open wings”  Βίβιαν Παπαγεωργίου Vivian Papageorgiou
“2x3 Ασύμμετρο”     19’ “2x3 In Asymmetry”Άγγελος Χαραλάμπους Aggelos Charalambous
“Χορεύοντας το όνειρο” 12’ “Dancing through the dream”Γιώργος Μαντάς George Mantas
“Η τομή”   15’ “The cut”Βαγγελιώ Σουμέλη Vaggelio Soumeli
“Harvest in new life”   11’ “Harvest in new life”Αντώνης Κιτσίκης Antonis Kitsikis
“Symbiotic”    6’ “Symbiotic” Στεφανία Γιαννίκου Stefania Giannikou
“Brazuca”   19’ “Brazuca” Φαίδων Γκρέτσικος                             Faidon Gkretsikos  


40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΤέταρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September 22:00 – 00:30
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤέταρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September22:30 – 01:00

“Δύο ζωές ” 34’ “ Two lives”Αντώνης Σαμουράκης Antonios Samourakis
“Memento mori” 26’            “Memento mori”  Ανδρέας Σαμαράς Andreas Samaras
“Χάππυ Βαλεντάινς”          9’ “Happy Valentines” Παντελής Χαπέσιης                            Pantelis Hapeshis
“Η πτώση ” 2’ “ The fall”Γιάννης Στεφανάκις Yannis Stefanakis    
“ Ιππόκαμπος ”  10’ “ Hippocampus”Θέμης Κατσιμίχας Themis Katsimihas
“ La Soupe”  11’ “ The Soup”Νίκος Σύννος Nicos Synnos
“Μαμά, γύρισα” 5’ “Mum, I'm back”Δημήτρης Κατσιμίρης                       Dimitris Katsimiris
“View master” 7’ “View master”Βασίλης Γουδέλης Vassilis Goudelis
“Μάνεκι Νέκο ” 19’ “Maneki Neko”Μανώλης Μαυρής Manolis Mavris




40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠέμπτη  21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September 18:00 – 20:00
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠέμπτη  21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September             18:30 – 20:30


“Ενδεχόμενα απογεύματος”         18’ “Afternoon possibilities ”Δημήτρης Σταυρόπουλος Dimitris Stavropoulos Ορέστης Σταυρόπουλος Orestis Stavropoulos
“Eλλη” 9’            “Ellie”  Μιλτιάδης Χρηστίδης                        Miltiades Christides 
“Rebirthday”          13’ “Rebirthday” Κωστής Λεβέντης Κostis Leventis
“Sis”         10’ “Sis”Δημήτρης Τούλιας Dimitris Toulias
“ΤΟ ΤΕΡΑΣ κοιμάται”                               31’ “THE BEAST asleep”Κωστής Χαραμουντάνης                     Kostis Charamountanis
“Έρφοι”         28’ “Erfi”Ελβίνα Μποτονάκη Elvina Botonaki






40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠέμπτη  21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September 22:00 – 00:30
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠέμπτη  21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September             22:30 – 01:00


“Το εισιτήριο”          17’ “The ticket” Χάρης Σταθόπουλος Haris Stathopoulos  
“ Η ζωή μετά”           17’ “The afterlife”Χρήστος Σαγιάς Christos Sagias
 “Mad Dogs”             12’          “Mad Dogs ”  Δανάη Παπαϊωάννου Danae Papaioannou
“Η μέθοδος”         13’ “The method: captured”Χάρης Γιουλάτος Charis Gioulatos
“Heimlich”            19’ “Heimlich”Κώστας Μπακούρης Kostas Bakouris
“Testing Greta”            11’ “Testing Greta”Abbie Lucas Abbie Lucas
“Στιγμή”            5’ “Instance”Κωνσταντίνος Ξενάκης Konstantinos Xenakis
“Σουτζουκάκια”            14’ “Meatballs”Χρυσόστομος Μπάρμπας Chrys Barmpas
“Pink”            14’ “Pink”Μέμη Κούπα Memi Koupa



40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September18:00 – 20:00
&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22  September18:30 – 20:30


“Μελτέμι ”            18’ “ Meltemi”Ζέτα Σπυράκη Zeta Spyraki
“9 με 5”           12’            “9 to 5”  Φίλιππος Τσαπέκης                            Filippos Tsapekis
“Η απαγορευμένη επίσκεψη ”          35’ “ Prohibited visit” Νίκος Θεοδοσίου                                 Nikos Theodosiou
“Αυστραλία”         9’ “Australia”Δημήτρης Ζάχος Dimitris Zahos
“Πίσω απ’ το βουνό”             8’ “ Behind the mountain”Βασιλική Τσαβαλιά                             Vasiliki Tsavalias  
“Καρδιές για φάγωμα ”            20’ “Hearts for dinner”Ειρήνη Κούτουλα Renee Koutoula
 



40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό40th National Festival - CompetitionΚινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September22:00 – 00:30

&Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September            22:30 - 01:00

“Play”                          32’ “Play”Βαγγέλης Λυμπερόπουλος                 Vangelis Liberopoulos  
“Επίσκεψη”            6’            “Visit”  Γιάννης Ζαφείρης Yannis Zafiris
“Η ασήμαντη ζωή της Ελένης Παυλή”      16’ “The insignificant life of Helen Pavli ” Μιχάλης Χαπέσιης Michael Hapeshis
“Ράγες”         12’ “Tracks”Ελίνα Φέσσα Elina Fessa
“Καουμπόης ”            22’ “Cowboy”Γιάννης Χαριτίδης Giannis Haritidis
“Κατάψυξη”           16’ “Freezer”Δημήτρης Νάκος Dimitris Nakos
“Φράγμα ”           17’ “Dam”Γιώργος Τελτζίδης Giorgos Teltzidis







23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Τρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September16:00-18:00
I1
“Wanuy” 20’ “Wanuy”Alejandro Roca Rey Alejandro Roca Rey Περού                     Peru
“Ο θάνατος ενός βαρκάρη” 14’                 “Of the death of a boatman”Carlos Alberto Diaz Carlos Alberto Diaz,Αργεντινή   Argentina
“Η πεταλούδα” 15’ “Imago”Raymund Ribay Gutierrez Raymund Ribay Gutierrez Φιλιππίνες         Philippines
“Ωραία!” 15’ “Fine”Marta Hernaiz Pidal Marta Hernaiz Pidal Βοσνία Ερζεγοβίνη-Μεξικό Bosnia and Herzegovina- Mexico
“Στην εξορία” 11’ “In exile”Alexander Kurilov Alexander Kurilov  Μολδαβία Moldova “Το αντίο σε ένα καρπούζι” 8’ “Watermelon greeting”Silvana Didonet Silvana Didonet Βραζιλία Brazil
“Και το φεγγάρι στέκεται ακίνητο”  11’               “And the moon stands still”Yulia Ruditskaya Yulia RuditskayaΛευκορωσία-ΗΠΑ-Γερμανία Belarus-USA-Germany









23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Τρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19  September20:00-22:00


I2
“Οι ορειβάτες” 18’               “Mountaineers”Romy Tatiana Graullera Espinoza Romy Tatiana Graullera EspinozaΜεξικό Mexico
“Υποβρύχιο” 21’ “Submarine”                                               Mounia Akl Mounia Akl Λίβανος-Η.Π.Α. Lebanon-U.S.A.                        

“Στο γαλάζιο” 22’            “Into the blue”                                              Antoneta Alamat Kusijanovic Antoneta Alamat KusijanovicΚροατία-Σλοβενία Croatia-Slovenia
“Η σειρά μου”       15’               “My turn”Na-kyung Kim Na-kyung Kim Νότια Κορέα South Korea
“Όταν οι μοίρες μαλώνουν” 12’ “The Sibyl’s brawl”Anna Haralampieva Anna Haralampieva Βουλγαρία Bulgaria
“Ο βασιλιάς βάτραχος ” 17’ “The frog king”Arek Biedrzycki Arek BiedrzyckiΠολωνία Poland











23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Τετάρτη  20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September15:00-18:00
I3
“Genaro” 18’ “Genaro”Andres Porras Andres Porras Jesus Reyes Jesus Reyes Κολομβία Colombia
“Το αγόρι με την κατσίκα”        15’               “Goat boy”Thomas Dan Thomas Dan              Αυστραλία                         Australia
“Αναζητώντας τις ρίζες μας” 15’ “Wandering roots”Marianne Blicher Marianne BlicherΕσθονία Estonia
“Για πάντα πιστός” 13’ “Semper-fi”Iain Forbes Iain Forbes Νορβηγία Norway

“Το αγόρι δίπλα στη θάλασσα” 7’ “The boy by the sea”Vasily Chuprina Vasily ChuprinaΛετονία-Ολλανδία Latvia-The Netherlands

“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών” 14’ “Limbo”Ghasideh Golmakani Ghasideh GolmakaniΙράν Iran
“Πνευμοθώρακας” 27’ “Collapsed lung”Ambrus Fater Ambrus FaterΟυγγαρία             Hungary
“Ο τελευταίος γύρος” 19’ “Last round”Ziv Mamon Ziv MamonΙσραήλ Israel
“Μετά τη συνάντηση” 14’ “After the reunion”Kirsikka Saari Kirsikka SaariΦινλανδία Finland


23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Τετάρτη  20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September20:00-22:00I4
“Τα χείλη σου, ο παράδεισος μου” 29’ “Heaven is your mouth”Emilie Aussel Emilie AusselΓαλλία   France
“Ο φύλακας” 13’ “Guard” Jonathan Harden Jonathan Harden Ιρλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο Ireland-U.K.

“Σε δύο κομμάτια” 21’ “Two pieces”Murat Ugurlu Murat Ugurlu Τουρκία Turkey
“Το χρονοδιάγραμμα” 8’ “Timeline”Mikhail Romanovskiy Mikhail Romanovskiy Ρωσία-Η.Π.Α. Russia-U.S.A.
“Στίχοι που θα κρατήσουν  5’ “Couplets for an everlasting για πάντα” eve”Ageda Kopla Taldea Ageda Kopla Taldea Ισπανία Spain
“Τα λόγια του πατέρα μου” 15’ “In my father’s words”Cristina Juks Cristina Juks Ρουμανία Romania
















23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Πέμπτη  21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September16:00-18:00I5
“ Το αφεντικό” 25’ “The boss”Evan Wu Evan Wu Ταϊβαν Taiwan
“Οι ρίζες είναι πικρές” 17’ “The roots are bitter”Domas Petronis Domas PetronisΛιθουανία Lithuania
“Ένοχος, μάλλον” 14’ “The guilt, probably”Michael  Labarca Michael  Labarca Βενεζουέλα Venezuela
“Ημερομηνία θανάτου” 13’ “Date of death”Kateryna Demska Kateryna Demska Ουκρανία Ukraine
“Ο σεναριογράφος” 27’ “The screenwriter”Francois Paquay Francois PaquayΒέλγιο   Belgium




















23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» Cinema Πέμπτη   21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September20:00-22:00I6
“Η έρημος πίσω μας” 29’ “The desert left behind”Jan Buttler Jan ButtlerΓερμανία Germany
“Παπιγιόν”   10’ “Papillon”Stefano Paradiso Stefano ParadisoΙταλία Italy
“Kaini”         7’               “Kaini”Shaqir Veseli Shaqir Veseli              Αλβανία                         Albania
“Chuckwalla” 23’ “Chuckwalla”Korinna Krauss Korinna KraussΓερμανία Germany
“Ο κύκλος” 14’ “The circle”Ruken Tekes Ruken Tekes Τουρκία Turkey

“Miss Wamba” 17’ “Miss Wamba”Estefanía Cortés Estefanía CortésΙσπανία Spain
















23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September16:00-18:00I7
“Το σκοινί” 32’ “The rope”  Boris Dobrovolskiy Boris Dobrovolskiy Ρωσία Russia
“Sleepaway” 9’ “Sleepaway”Christina Ruloff               Christina RuloffΕλβετία-Ηνωμένο Βασίλειο            Switzerland- U.K.
“Οι τελευταίες καμπάνες” 13’ “The last church bells ” Nikolce Popovski Nikolce PopovskiΠ.Γ.Δ.Μ. F.Y.R.O.M.
“Δέκα εις την μείον 14’ “Ten to the minus forty σαραντατρία δευτερόλεπτα” three seconds” Francis FrancisΓαλλία                     France
“Σιωπή” 27’                  “Silence”Liu Menjiao Liu Menjiao Κίνα China





















 23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό23rd International Festival- Competition  Κινηματογράφος «Ολύμπια»«Olympia» CinemaΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September20:00-22:00I8
“Fugazi”       29’ “Fugazi”Laurent Michelet Laurent MicheletΒέλγιο - Γαλλία   Belgium - France
“Καυγάς σε μια σουηδική παραλία!!”   15’              “Fight on a swedish beach!!”Simon Vahlne Simon VahlneΣουηδία Sweden
“Μια σκιά πάνω από την Πράγα”      13’ “The shadow over Prague”Marek Berger Marek BergerΤσεχία Czech Republic
“Isla”     14’ “Isla”Elin Martinsen Elin Martinsen Ηνωμένο Βασίλειο U.K.

“Μία σύντομη ιστορία      7’ “A brief history of princess X” για την πριγκίπισσα X”Gabriel Abrantes Gabriel AbrantesΠορτογαλία-Γαλλία-Ηνωμένο Βασίλειο Portugal-France-U.K.  “Μια περίεργη δουλειά”   22’ “Odd job man”Marianne Blicher Marianne Blicher Δανία Denmark









Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September             20:30 - 22:30

EFA 1
“90 Μοίρες Βόρεια”           21’ “90 Degrees north”Detsky Graffam Detsky Graffam Γερμανία Germany
“Edmond ” 9’                  “Edmond ”Nina Gantz Nina Gantz Ηνωμένο Βασίλειο U.K
“ Από μακριά ” 7’ “ In the distance”                                                                                                                      Florian Grolig Florian Grolig Γερμανία Germany
“ Όλοι αγαπούμε την ακτή ” 17’            “ We all love the sea shore ”Keina Espiñeira Keina Espiñeira Ισπανία Spain
“Ο τοίχος” 30’ “The wall ”Samuel Lampaert Samuel Lampaert Βέλγιο Belgium
“H επιστροφή ενός άντρα” 30’                   “A man returned” Mahdi Fleifel Mahdi Fleifel Ηνωμένο Βασίλειο, Λίβανος, U.K, Lebanon  Δανία, Ολλανδία/                                               Denmark, the Netherlands




Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤετάρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September           16:00 - 18:00

EFA 2
“Μια μικρή συνομιλία” 21’                  “Small talk”Even Hafnor Even HafnorLisa Brooke Hansen Lisa Brooke Hansen Νορβηγία                Norway
“Δεν είμαι από δω”           26’ “I’m not from here”Giedrė Žickytė Giedrė ŽickytėMaite Alberdi Maite Alberdi Χιλή, Δανία, Λιθουανία Chile, Denmark, Lithuania


“Η μεγάλη επιστροφή” 14’ “The fullness of time (Romance)”Manon Coubia Manon Coubia Βέλγιο, Γαλλία Belgium, France

“Amalimbo” 15’                  “Amalimbo”Juan Pablo Libossar Juan Pablo Libossart Σουηδία,Εσθονία Sweden,Estonia

“Το αντίο” 15’                  “The Goodbye”Clara Roquet Clara Roquet Ισπανία Spain



Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠαρασκευή 22 ΣεπτεμβρίουFriday 22 September               16:30 - 18:30

EFA 3
“Το Σπίτι” 20’                  “Home”Daniel Mulloy Daniel Mulloy Κόσσοβο, Ηνωμένο Βασίλειο Kosovo, U.K
“ 9 μέρες- Aπό το παράθυρό μου 13’              “9 Days – From my window στο Χαλέπι” in Aleppo”          Thomas Vroege Thomas Vroege Floor van der Meulen Floor van der Meulen  Issa Touma Issa Touma Ολλανδία, Συρία   The Netherlands,Syria

“Πεφταστέρι” 28’                  “ Shooting star ”Lyubo Yonchev Lyubo YonchevΒουλγαρία, Ιταλία Bulgaria,Italy

“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών” 30’           “Limbo” Konstantina Kotzamani Konstantina Kotzamani Γαλλία,Ελλάδα France. Greece




Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” CinemaΣάββατο 23 ΣεπτεμβρίουSaturday 23 September             13:00 - 15:00
“90 Μοίρες Βόρεια”           21’ “90 Degrees north”Detsky Graffam Detsky Graffam Γερμανία Germany
“Edmond ” 9’                  “Edmond ”Nina Gantz Nina Gantz Ηνωμένο Βασίλειο U.K
“ Από μακριά ” 7’ “ In the distance”                                                                                                                      Florian Grolig Florian Grolig Γερμανία Germany
“ Όλοι αγαπούμε την ακτή ” 17’            “ We all love the sea shore ”Keina Espiñeira Keina Espiñeira Ισπανία Spain
“Ο τοίχος” 30’ “The wall ”Samuel Lampaert Samuel Lampaert Βέλγιο Belgium
“H επιστροφή ενός άντρα” 30’                   “A man returned” Mahdi Fleifel Mahdi Fleifel Ηνωμένο Βασίλειο, Λίβανος, U.K, Lebanon  Δανία, Ολλανδία/                                               Denmark, the Netherlands







Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” CinemaΣάββατο 23 ΣεπτεμβρίουSaturday 23 September             15:00 - 17:00


“Μια μικρή συνομιλία” 21’                  “Small talk ”Even Hafnor Even HafnorLisa Brooke Hansen Lisa Brooke Hansen Νορβηγία                Norway
“Δεν είμαι από δω”           26’ “ I’m not from here ”Giedrė Žickytė Giedrė ŽickytėMaite Alberdi Maite Alberdi Χιλή, Δανία, Λιθουανία Chile, Denmark, Lithuania


“ Η μεγάλη επιστροφή ” 14’ “ The fullness of time (Romance) ”Manon Coubia Manon Coubia Βέλγιο, Γαλλία Belgium, France

“Amalimbo” 15’                  “Amalimbo”Juan Pablo Libossar Juan Pablo Libossart Σουηδία,Εσθονία Sweden,Estonia

“Το αντίο” 15’                  “The Goodbye”Clara Roquet Clara Roquet Ισπανία Spain



Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsEuropean Film AcademyΒραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες EFA Awards – Short Matters 2016Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” CinemaΣάββατο 23 ΣεπτεμβρίουSaturday 23 September             17:00 - 19:00


“Το Σπίτι” 20’                  “Home”Daniel Mulloy Daniel Mulloy Κόσσοβο, Ηνωμένο Βασίλειο Kosovo, U.K
“ 9 μέρες- Aπό το παράθυρό μου 13’              “9 Days – From my window στο Χαλέπι” in Aleppo”          Thomas Vroege Thomas Vroege Floor van der Meulen Floor van der Meulen  Issa Touma Issa Touma Ολλανδία, Συρία   The Netherlands,Syria

“Πεφταστέρι” 28’                  “ Shooting star ”Lyubo Yonchev Lyubo YonchevΒουλγαρία, Ιταλία Bulgaria,Italy

“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών” 30’           “Limbo” Konstantina Kotzamani Konstantina Kotzamani Γαλλία,Ελλάδα France. Greece









Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan PanoramaFocus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤετάρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September20:00 - 22:00

“ Fabijan” 16’ “ Fabijan” Lovro Mrđen Lovro MrđenΚροατία                                                                     Croatia
“Παίζοντας με την τίγρη” 23’ “ Playing the tiger”Jasna Nanut Jasna NanutΚροατία                                                                     Croatia “ Διαδικασία” 5’ “ Process”Lucija Bužančić Lucija BužančićΚροατία Croatia
“Πρόσφατα μέρη” 20’ “Recent places”Mate Ugrin Mate Ugrin Κροατία Croatia
“ Γιατί”                         7’ “ Why”Iva Božić Iva Božić
Κροατία Croatia
“Ο αφρός της θάλασσας” 30’ “Sea foam”Igor Jelinović Igor JelinovićΚροατία Croatia








Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan PanoramaFocus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠέμπτη 21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September20:00 - 22:00



“Κανένας λύκος δεν έχει σπίτι” 25’ “No wolf has a house” Hana Jušić Hana Jušić Κροατία                                                                     Croatia
“Ταξίδι” 24’ “Trip”Boris Vuković Boris VukovićΚροατία                                                                     Croatia “Η κότα” 15’ “ The chicken”Una Gunjak Una GunjakΓερμανία-Κροατία Germany-Croatia
“Παιχνίδια λύκων” 5’ “Wolf games”Jelena Oroz Jelena OrozΚροατία Croatia
“ Πικνίκ”                         13’ “ Picnic”Jure Pavlović Jure PavlovićΚροατία Croatia



Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan PanoramaFocus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠαρασκευή  22 ΣεπτεμβρίουFriday  22 September20:00 - 22:00
“Το τέρας” 21’          “The beast ”Daina O. Pusić Daina O. Pusić Κροατία   Croatia
“Η ετυμηγορία” 11’                 “The verdict” Đuro Gavran Đuro GavranΚροατία                                                                    Croatia
“Η ζωή με τον Herman H. Rott” 11’            “Life with Herman H. Rott”Chintis Lundgren Chintis LundgrenΚροατία                                                                    Croatia
“ Belladona” 18’                  “ Belladona”                          Dubravka Turić Dubravka Turić Κροατία Croatia
“Ανύψωση”               8’                  “ Levitation”Marko Meštrović Marko MeštrovićΚροατία                                                                    Croatia
“Σε τρεμάμενο έδαφος” 29’ “On shaky ground”Sonja Tarokić Sonja TarokićΚροατία                                                                    Croatia







Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤρίτη 19 ΣεπτεμβρίουTuesday 19 September13:00 - 15:00
“Σεξ, πίπα και ομελέτα” 23’ “Sex, pipe and omelette”Ana-Maria Comănescu Ana-Maria ComănescuΡουμανία Romania
“Πορτραίτο” 8’               “Portrait” Alexandra Elezova Alexandra Elezova Βουλγαρία Bulgaria

“Το πλυσταριό” 11’            “The washroom”Adina Diana Savin Adina Diana SavinΡουμανία Romania
“Δεν θα επιστρέψω αύριο” 10’                  “ I won’t come tomorrow”                        Vedat Gökalp Vedat GökalpΤουρκία Turkey
“Maestro” 16’ “Maestro”Nemanja Mladenovic Nemanja MladenovicΣερβία                                                                   Serbia
“Η Σιωπή” 7’ “The silence”Artur Boruzs Artur BoruzsΡουμανία Romania
“Ιφιγένεια” 7’ “Ifigenia”Αλίκη Τσακούμη Aliki Tsakoumi  Ελλάδα Greece
“Ο αφρός της θάλασσας” 30’ “Sea foam”Igor Jelinović Igor JelinovićΚροατία Croatia


















Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΤετάρτη 20 ΣεπτεμβρίουWednesday 20 September13:00 - 15:00
“Esmeralda” 15’ “Esmeralda” Andrei Tache Codreanu Andrei Tache CodreanuΡουμανία Romania
“Το Σκιάχτρο” 12’ “Scarecrow”Melisa Nil Yeşil Melisa Nil YeşilΤουρκία Turkey
“Η δέσμευση” 20’ “Block”Elena Toncheva Elena TonchevaΒουλγαρία Bulgaria
“Bernard ή τα όρια της κατασκευής” 8’ “ Bernard or the limits of construction ”Cristian Drăgan Cristian DrăganΡουμανία Romania
“Άνθρωπος στο φεγγάρι”            18’ “Man on the moon”Mihnea Aliciu Mihnea AliciuΡουμανία Romania
“Το μαύρο κουτί” 12’ “Black box”Ανθή Τσιρούκη Anthi Tsirouki  Ελλάδα Greece “Σαν να είμαστε μόνοι”             18’ “ Looks like we are alone ”Katarina Koljević Katarina KoljevićΣερβία                                                                   Serbia
“ Η ζωή μετά ” 17’ “The afterlife”Χρήστος Σαγιάς Christos SagiasΕλλάδα Greece








Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama
Μια ευκαιρία  για όλους εμάςA chance for all of usΝέοι και εργασία, γυναίκες και εργασίαYoung people and work, women and work
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠέμπτη 21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September13:00 - 15:00
“Πόλη” 12’          “ City”Maša Šarović Maša Šarović Σερβία                                                                   Serbia
“ Dobry” 27’ “Dobry” Orlin Milchev Orlin MilchevΒουλγαρία Bulgaria “Πίσω κάθισμα, NΥ” 12’ “Rear seat , NY ”Berk Kusbeygi Berk KusbeygiΤουρκία Turkey
“Δωμάτιο θανάτου” 15’ “In the deathroom”Nemanja Ćeranić Nemanja Ćeranić Σερβία                                                                   Serbia
“Ίχνη χρώματος” 10’ “The trail of the color”Dušan Djoković Dušan Djoković Σερβία                                                                   Serbia---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------“Το σπίτι” 18’ “The house”Aldo Marku Aldo MarkuΑλβανία Albania

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama
Δημοτικό Ωδείο - Municipal ConservatoryΠέμπτη 21 ΣεπτεμβρίουThursday 21 September15:00 - 17:00


“Μια νύχτα στο Τοκορίκι” 18’ “ A night in Τokoriki ” Roxana Stroe Roxana StroeΡουμανία Romania
“Σαν να περιμένει τον Godot” 15’ “ As if waiting for Godot”Sezer Ağgez Sezer AğgezΤουρκία Turkey “ Τρόμος-Λάθος” 13’ “ Terror - Error”Alexander Nachev   Alexander Nachev                  Βουλγαρία Bulgaria
“Το κύκνειο άσμα” 15’ “Swans song”Serban Racoviteanu Serban RacoviteanuΡουμανία Romania
“ Παράλυση”            21’ Paralysis”“ Dušan Zorić   Dušan Zorić   Σερβία                                                                   Serbia
“Από τη δύση στην ανατολή” 14’ “From west to east”Cem Öğüt Cem Öğüt Τουρκία Turkey
“ Μελτέμι ”             18’ “ Meltemi”Ζέτα Σπυράκη Zeta SpyrakiΕλλάδα Greece







Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special ScreeningsΠαιδικό ΠρόγραμμαKids’ ProgrammeΚινηματογράφος «Ολύμπια» & Δημοτικό Ωδείο «Olympia» Cinema» & Municipal Conservatory  09:00-10:00 Δευτέρα-Παρασκευή Monday-Friday

“Τραγούδα!” 25’           “Sing”Kristóf Deák Kristóf Deák Ουγγαρία Hungary
“ Σκύλοι και γάτες” 6’ “Cats & Dogs ”Jesús Pérez Jesús Pérez Gerd Gockell Gerd Gockell Ελβετία-Γερμανία Switzerland-Germany
“Μπα” 14’ “ Ba”Leandro Tadashi Leandro Tadashi  Βραζιλία Brazil
“To φεγγάρι κι εγώ” 8’  “The moon and I”Νάνσυ Μπινιαδάκη Nancy Biniadaki  Γερμανία Germany
“Κυρία Black”   12’   “Madam Black”Ivan Barge Ivan BargeΝέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο New Zealand-U.K
“Ανυπόφορος ”   6’   “Unbearable”Margarita Stamenova Margarita Stamenova Βουλγαρία    Bulgaria

Πολιτική

Αθλητισμός

Football League:Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 28ης αγωνιστικής (25/04/18)

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της 28ης ημέρας στο πρωτάθλημα της Football League,...

Κοντά στον πολίτη

Lifestyle και τεχνολογία στη DramaNOW.gr

Η DramaNOW.gr μεγαλώνει, με ειδήσεις πλέον που θα αφορούν το...

Facebook